• High technology machines

    High technology machines

    Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem obrabiarek numerycznych światowego lidera branży, japońskiej firmy OKUMA.

ARMROID

Premiera w Polsce!

 


 


Zrobotyzowane gniazdo ARMROID firmy OKUMA, składające się z robota zabudowanego wewnątrz centrum tokarskiego OKUMA LB3000EXII i mobilnego magazynu na detale.

Robot jest w pełni zintegrowany z systemem sterowania maszyny i jego programowanie odbywa się bezpośrednio na pulpicie obrabiarki – tak samo, jak programowanie pracy maszyny, a system CNC sam proponuje operatorowi niekolizyjne ruchy robota. Dzięki pełnej integracji z systemem antykolizyjnym obrabiarki (CAS) operator już na etapie programowania pracy stanowiska może bezpiecznie zasymulować pełen przebieg procesu wraz z sekwencją pracy robota.

Funkcjonalność robota jest dodatkowo zwiększona dzięki wymiennym końcówkom roboczym, gdyż oprócz chwytaka detali dostępna jest także końcówka z rolkami (podtrzymka) oraz końcówka z dyszami dla chłodziwa (dla automatycznego spłukania przestrzeni roboczej lub doprowadzenia dodatkowego chłodzenia bezpośrednio na narzędzie podczas obróbki) – maszyna ma zabudowany magazynek dla końcówek roboczych.

Dzięki przesuwnemu magazynowi detali gniazdo to pozwala także na wygodną pracę operatora przy manualnej obsłudze maszyny (przy odsuniętym magazynie), jak również zajmuje wyjątkowo mało przestrzeni – zbędne są wszelkie wygrodzenia, itp.

Zaletami tego rozwiązania są uniwersalność i automatyzacja głównie małych serii produkcyjnych – przy częstych przezbrojeniach, aby w łatwy, intuicyjny i szybki sposób zaprogramować automatyczną pracę obrabiarki z robotem (bez konieczności korzystania ze wsparcia integratora lub automatyków) a zarazem, aby elementy robotyzacji gniazda nie przeszkadzały operatorowi w przypadku manualnej obsługi maszyny.

Idea jaka przyświecała twórcom ARMROID’a nie była eliminacja człowieka z procesu produkcji, lecz odciążenie go od prostych, „robotycznych” czynności, i umożliwienie zajęcia się innymi zadaniami.